Przez lata nauczyłem się, że w życiu ważne jest spełnianie marzeń, także tych z odległych czasów dzieciństwa.
Dla mnie wisienką na torcie było zaprojektowanie i zbudowanie makiety Sukiennic, które dziś mogą oglądać tłumy na wystawie w HistoryLandzie Lego w Krakowie, od 2021roku w Poznaniu Kto w dzieciństwie nie układał tych klocków, niech pierwszy rzuci kamieniem. Chyba każdemu z okresem, gdy miał kilka lat, kojarzy się jakaś, mniej lub bardziej wydumana budowla z klocków Lego. Ja w tym przypadku nie jestem wyjątkiem. Bakcyl nabyty w dzieciństwie został mi aż do teraz, kiedy zbliżam się już do trzydziestki – niektórych marzeń po prostu się nie porzuca. Wręcz przeciwnie, czasem trzeba o nie zawalczyć, bo niespodziewanie mogą przynieść dorodne owoce.
Klocki LEGO Kraków spełniają marzenia – Historyland Kraków Lego (od 2021roku w Poznaniu)
Moja pasja, po mniejszych projektach i modelach, takich jak spalarnia śmieci czy stadion piłkarski. W końcu oprowadziła mnie do giganta – odwzorowania krakowskich Sukiennic z użyciem 31 685 klocków. Stworzenie takiej makiety było ogromnym wyzwaniem. Zaczęło się niewinnie, z nudów – gdy straciłem pracę w 2009 roku, zrobiłem projekt, który miał wykorzystać 10 tys. klocków. Żeby wiernie odtworzyć całą przestrzeń, wykonałem około 200 zdjęć, służących mi dalej za wzór do tworzenia. Na tej bazie powstał pierwszy plan, który był przy mnie przez lata, raz, niestety, podupadając, raz, mając się lepiej. Ale jak widać na załączonym obrazku, w końcu się udało! Podczas jednej imprezy, gdy pokazałem mojemu koledze projekt makiety, ten żywo zainteresowany namówił mnie, żeby zaczął wystawiać swoje prace na allegro, tym zaczynając biznes. Jednak dopiero po kilku latach powróciłem do planu na makietę Sukiennic. Był to pierwszy tego rodzaju projekt, więc odkopanie go wiązało się z naniesieniem niezbędnych poprawek. Nad zmianami spędziłem blisko trzy miesiące.
Moje pierwsza Lego MOC prosto z Krakowa dla Historyland Kraków Lego (od 2021roku w Poznaniu)
Gdy już przebrnąłem przez proces projektowania, oczywistym biegiem spraw, postanowiłem wcielić swój rozbudowany pomysł w życie. Łatwo nie było i to z bardzo prozaicznego powodu – sam nie byłem w stanie sfinansować całego przedsięwzięcia. Stąd też zawędrowałem prosto na portal crowdfundingowy: polakpotrafi.pl i, mimo że nie zdołałem zebrać wymaganej kwoty do stworzenia odwzorowania Sukiennic z klocków LEGO Kraków, był to punkt zwrotny w moich postępach nad projektem. Właśnie wtedy do spełnienia moich ambicji przyczyniło się trzech miłośników klocków LEGO z Poznania, którzy dziś są założycielami HistoryLand w Krakowie, przeniesionego do Poznania. Po nieudanej zbiórce otrzymałem intrygujący telefon od jednego z moich przyszłych przyjaciół: rozmówca przedstawił się i ogłosił mi, że: “Spełnimy Twoje marzenia!”. W ten sposób mój projekt Sukiennic ożył i ukazał się, wąskiemu gronie w 2014 roku, a ja nie tylko zacząłem budowę wielkich projektów z LEGO dla HistoryLand Kraków, a teraz w Poznaniu, lecz także, w założycielach tej firmy, znalazłem oddanych kompanów i pasjonatów, gotowych do owocnej współpracy.
Budowę czas zacząć! Krakow Historyland (od 2021roku w Poznaniu) z Lego w małej (wielkiej) skali
Za pierwszym podejściem budowa na podstawie własnego projektu zajęła mi miesiąc i wspomniane 31,5 tys. klocków. Dziś, składając model już nieskończoną ilość razy, instalacja trwa przez trzy dni, a na efekt warto czekać! Sukiennice to nie tylko wiernie odwzorowany zabytek UNESCO z Krakowa, w moim wykonaniu to także liczne scenki z życia codziennego oraz historii. Na przestrzeni całej makiety pojawia się około 100 postaci, odtwarzających m.in. hołd Pruski z obrazu Matejki czy przysięgę kościuszkowską z obrazu Kossaka, ponadto znajdziemy tam także sprawy dnia powszedniego, jak sprzedaż sukna, bursztynu czy jajek. Niestety, sprzedawczyni ostatniego z produktów dwa jaja się rozbiły, co także możecie dokładnie zobaczyć na mojej makiecie. Mając na uwadze, że to tylko klocki LEGO, chciałem możliwie wiernie i ultrarealistycznie przedstawić każdy detal tej wspaniałej budowli i atmosfery wokół niej. W ten sposób powstały nie tylko wymienione scenki sytuacyjne, ale przede wszystkim detale, które mogą niezauważenie umknąć każdemu przelotnemu spojrzeniu. Dlatego tym bardziej polecam przyglądać się makiecie, może znajdziecie smaczki specjalnie dla Was. Niektóre z nich, czekające na bystrych obserwatorów to ptaki znajdujące się na Sukiennicach. Prócz tego powozy wypełnione po brzegi towarem handlowym czy nawet słynny nóż wiszący na łańcuchu, którego nie mogło zabraknąć. Wierzę, że takie zabiegi zachęcą wszystkich oglądających wystawę do odkrycia znanego od stuleci zabytku na nowo. Pozwalając także niejednokrotnie zadziwić się nim i zmotywować do zobaczenie oryginału, bo…
Mateusz Kustra + Kraków + klocki LEGO = HistoryLand
…Sukiennice można podziwiać w Krakowie. Dla każdego Polaka to oczywistość, ale wyjątkowe jest to, że nie tylko autentyczna budowla, lecz także mój model znajdują się w tym samym mieście (to moje klocki LEGO Kraków). Wszystko to za sprawą trójki moich poznańskich przyjaciół, którzy wiedzeni swoją pasją. Przenieśli się właśnie do dawnej stolicy narodowej i tam założyli instytucję. Mającą zachować pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych z dziejów Polski poprzez odwzorowania zabytków i sytuacji historycznych z klocków LEGO. Obecnie makieta Sukiennic jest jedną z dziesięciu przedstawianych na wystawie w HisotryLandzie. Dodam, że do pozostałych dziewięciu także przyłożyłem rękę, wszystko w imię pasji! Od momentu sfinalizowania prac nad zbudowaniem na nowo krakowskiego zabytku, projekt zaczął żyć własnym życiem. Zaraz po pierwszym wzniesieniu makiety ruszyła ona w podróż do Poznania, gdzie zachwyciła przyszłych założycieli HistoryLand. Tam też zaopatrzono ją w pełne oświetlenie, realistycznie odwzorowujące nocny charakter tej budowli oraz wybrukowano jej podłoże. Później model wrócił do Krakowa i tu już został, na stałe wzbogacając prezentację w HistoryLandzie. Ponadto podczas wystawy można zobaczyć multimedialną wizualizację, która przedstawia, jak przez setki lat zmieniał się ten wspaniały Krakowski zabytek.
Nadal pracujemy nad kolejnymi wielkim makietami – klocki Historyland Kraków Lego (od 2021roku w Poznaiu)
Nie jest to bynajmniej powód by osiadać na laurach i tracić rozpęd w tak fascynującej pracy. Dlatego już w tej chwili przygotowywane są kolejne projekty ogromnych budowli z LEGO, nawet jeszcze większych niż makieta Sukiennic! Efekty moich działań możecie oglądać na tej stronie, fanpageu na facebooku oraz na udostępnianych przeze mnie filmikach na YouTube, a także bezpośrednio, mogąc doświadczyć i dotknąć miniaturowego zabytku, w siedzibie HistoryLandu w Krakowie. Ten projekt był dla mnie ważny, bo pokazał, że warto wierzyć w marzenia, gdyż nieoczekiwanie mogą się spełnić. Co ważniejsze, moją pasją inspiruję także innych, a to najcudowniejsza rzecz na świecie. Pozostaje mi tylko dać się zainspirować i obejrzeć z uwagą mój model! Do zobaczenia przy następnych projektach! Designer: Mateusz Kustra, Bulider: Aleksandra Michalska, Ewa Kustra, Błażej Kustra, Piotr Zębalski, Mateusz Kustra [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Leave a Reply