największa-budowla-z-klocków-lego-na-świecie-w-Gdańsk-Lego-Ideo-Klocki.jpg

Sortownia odpadów wraz z spalarnia odpadów to edukacyjna makieta z klocków Lego.

 

Sortownia odpadów wraz z spalarnią odpadów z klocków które obrazują jak działa gospodarka odpadami.

W końcu przyszedł czas aby wybudować coś naprawdę fajnego. Sortownia odpadów wraz z spalarnia odpadów to taka makieta jaką chcieliśmy wybudować. To była pierwsza makieta na której mogliśmy umieścić figurki Lego i za pomocą ich stworzyć poboczne scenki, które tak bardzo nas cieszą. Mimo że czasu nie było za dużo podjęliśmy się budowy makiety. Miasto z klocków będzie ukazywać zagospodarowanie odpadów.

Sortownia odpadów wraz z spalarnia odpadów z klocków które obrazują jak działa gospodarka odpadami.

W końcu przyszedł czas aby wybudować coś naprawdę fajnego. Sortownia odpadów wraz z spalarnią odpadów to taka makieta o jakiej zawsze marzyliśmy. To był nasz kolejny sukces i pierwsza makieta na której mogliśmy umieścić scenki z figurkami Lego, które tak bardzo nas cieszą. Mimo że czasu nie było za dużo podjęliśmy się budowy makiety. Miasto z klocków miało ukazywać zagospodarowanie odpadów i dziś mogę powiedzieć że było warto. Pomysł na makietę był dość prosty miała przedstawiać sortownie odpadów wraz z spalarnią odpadów. Została zamówiona na potrzeby programu edukacji w zakresie Ekologii w Polsce, a dokładniej zagospodarowania odpadów. Makieta to jeden z elementów programu zorganizowanego przez ZMiGM pod tytułem “Odpady pod kontrolą”. Makietę wraz z dokładnym opisem,  można było oglądać w Gdańsku, Koszalinie oraz Szczecinie. A dziś można ją oglądać w Gdańsku w Centrum Hewelianum. Serdecznie zapraszamy 😉

Gospodarka odpadami przedstawiona przez makietę. Sortownia odpadów wraz z spalarnia odpadów z klocków Lego.

  1. W miasteczku obok terenu zakładu znajdują się dwa domki gdzie można zobaczyć jak toczy się życie zwykłych ludzi. Właśnie tam ludziki obrazują jak działa prawidłowa segregacja odpadów na poszczególne frakcje. A te które zostaną wrzucone do kosza z odpadami mieszanymi zazwyczaj trafią na składowisko. Które jest stratą energii i surowców (których wartość rośnie z roku na rok), które przy odrobinie wysiłku można jeszcze raz wykorzystać.
  2. Na makiecie znajduje się sortownia odpadów, gdzie dostarczane są zmieszane odpady, gdzie pod dachem ciężko pracują ludziki Lego. To własnie tam odbywa się ręczne sortowanie na poszczególne frakcje w celu odzysku surowców.
  3. Te surowce które zostały posegregowane są odbierane przez firmy, które następnie przerobią je wtórnie na inne produkty np. szklane słoiki i butelki na nowe butelki. Makulaturę na tekturę, puszki aluminiowe przetopią na nowe puszki. A odpady zielone są składowane na pryzmach, aby wykorzystać je jako nawóz.

    Korzyści płynące z segregacji odpadów i odzysku i przetwarzania ich w Spalarni.

  4. Reszta odpadów jest transportowana do spalarni w celu zamiany odpadów na energię. Gdzie w wielkim piecu spalane są dostarczone odpady i przerabiane na energię. W ten sposób uzyskuje się prąd oraz ciepłą wodę która poprzez sieć miejską może być transportowana do okolicznych mieszkańców. Należy zaznaczyć że produkty spalania w piecu to  żużel i popiół (jak dobrze pamiętam) o znacznie mniejszej objętości, dlatego łatwiej je składować. Ponadto odpady normalnie znalazły by się w ziemi. Ten sposób pozwala na pozyskanie taniej energii elektrycznej i cieplnej, przy okazji pozbycia się tak zwanych śmieci. To przemawia za taką gospodarką odpadami.
  5. Dodatkowe korzyści dla okolicznych mieszkańców to prąd oraz ciepła woda w kranach (w domku w rogu makiety wanna jest pełna gorącej wody) bez konieczności posiadania pieców i kotłów. Na filmie widać czerwoną i niebieską turbinę  wytwarzającą prąd. Ponadto tak wytworzona energia elektryczna jest znacznie bardziej czysta. Ponieważ w spalarniach śmieci są zastosowane filtry oraz specjalne instalacje które oczyszczają produkty spalania.

Makieta miał uzmysłowić mieszkańcom jak powinny postępować z odpadami: Po pierwsze starajmy się użytkować dane produkty jak najdłużej się da czyli podarujmy osobom które potrzebują danych przedmiotów lub naprawiajmy aż do skutku. Jeśli coś już nam nie jest potrzebne, a dalej działa lub da się to naprawić wystawmy daną rzecz na tablicy w internecie za symboliczną czekoladę, a może ktoś będzie to potrzebował. W dalszej kolejności  sortujmy odpady na poszczególne frakcje, a dopiero w ostateczności niech odpady wylądują na składowisku odpadów.

sortownia odpadów i spalarnia odpadów filmy o klockach lego dla Centrum Hewelianum gdańskie centrum nauki

sortownia odpadów i spalarnia odpadów filmy o klockach lego dla Centrum Hewelianum gdańskie centrum nauki

Sortownia i spalarnia odpadów, a obok niej scenki które tak lubimy.

Oprócz tego mogliśmy umieścić na makiecie trochę naszych scenek które tak lubimy. Przekrój domu z pełnym wyposażeniem, wraz z łazienką i kąpiącym się mieszkańcem. Zaraz obok niego sportowca grającego w koszykówkę oraz sportowe autko na podjeździe. Dalej grupa drogowców łata dziury w jezdni. Na dachu sortowni znajduje się fan golfa który właśnie trenuje nowe uderzenie. A w spalarni znudzony pracownik, który próbuje uporać się z przeciekiem który tworzy tumany pary. Na drabinie elektryk naprawiający linie energetyczne który został lekko porażony prądem. Na terenie zakładu prywatny odbiorca właśnie odbiera zużyte szkło do wtórnego przetopienia, widząc jego zachwyconą minę można stwierdzić że chyba robi dobry interes. I zadanie dla spostrzegawczych kto znalazł kota na makiecie !?

A na stole sortownia odpadów wraz z spalarnią odpadów zbudowana z klocków Lego

Zestaw składa się z nowych klocków Lego. Czas tworzenia makiety wraz z projektem to koło 6 miesięcy. Pierwszy etap projektowanie wizualizacji makiety trwał 3 miesiące, następnie po zatwierdzeniu projektu, przystąpiliśmy do budowy makiety. Do makiety został dołączony stół wraz z gablotą z plexi. Okres budowy to 3 miesiące. W czasie budowy na potrzeby promocji został stworzony film po klatkowy ukazujący całą budowę (Film Lego). Poniżej zamieszczono referencje wystawione przez Klienta. Dostarczony wraz z stołem i obudową plexi. Makieta o rozmiarach 1,5m na 0,8m stworzona z kilku tysięcy elementów LEGO, na potrzeby programu edukacji w zakresie Ekologii w Polsce, a dokładniej zagospodarowania odpadów. Makieta to jeden z elementów programu zorganizowanego przez ZMiGM pod tytułem “Odpady pod kontrolą” Makietę wraz z dokładnym opisem, będzie można oglądać już niebawem w Gdańsku, Koszalinie oraz Szczecinie. Zapraszamy do oglądnięcia filmu jak pokazującego jak makieta była budowana oraz do zapoznania się z innymi naszymi makietami oraz do odwiedzenia Gdańskiego centrum Hewelianum w Gdańsku gdzie można oglądnąć naszą makietę.

Ideo Klocki Edukacyjna makieta dla ZMiGM dzis mozna ogladac w Centrum Hewelianum gdańskie centrum nauki

Ideo Klocki Edukacyjna makieta dla ZMiGM dziś można oglądać w Centrum Hewelianum gdańskie centrum nauki

Mateusz Matt Kustra LCP

#BadPirateSortownia odpadów wraz z spalarnia odpadów to edukacyjna makieta z klocków Lego.
Share this post

Leave a Reply