lego-castle-sets-custombricks-mockup-made-of-lego-blocks-on-request.jpg

Front Ratusza w Poznaniu – miasto klocki Lego Poznań

Ratusza w Poznaniu

Zostaliśmy poproszeni o budowę symbolu poznania czyli kolejne zlecenie, a w nim co lubimy najbardziej miasto klocki. Na zlecenie sklepu Mimi, sklepu z zabawkami w Poznaniu, zbudowaliśmy mała makietę Ratusza w Poznaniu.  Jest to  renesansowy budynek stojący w centrum Poznania na Starym Rynku, pełniący niegdyś funkcję ratusza, a dziś jest to Muzeum Historii Miasta Poznania, będące oddziałem poznańskiego Muzeum Narodowego. Budynek powstał w roku około 1300 za panowania Wacława II Czeskiego. Niegdyś był to  jednopiętrowy gotycki budynek wzniesiony na planie kwadratu, przebudowany w XVI wedle stylu renesansowego. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał.

Poznania i widnieją dwa koziołki które codziennie o 12 bodą. Związana jest z tym ciekawa legenda o koziołkach poznańskich. Koziołki także zostały uwiecznione na makiecie budynku Ratusza w Poznaniu. Na podstawie serii zdjęć, udało nam się odtworzyć tę unikalną budowlę jako zabawkę z klocków Lego. Fasada budynku w Poznaniu jest bardzo ciekawie zdobiona, projektowanie jej sprawiło nam mnóstwo przyjemności.  Budynek został zbudowany w skali mini, dlatego musieliśmy zastosować pewne uproszczenia. Lecz mimo pominięcia niektórych szczegółów byliśmy wielce zadowoleni z efektów pracy. Dziś makietę można oglądać w sklepie Mimi  w Poznaniu na ul. Kraszewskiego 9. Zapraszamy.

Fasada zwrócona jest na wschód ku Warcie. Jej charakterystyczna, trójkondygnacyjna loggia jest bogato zdobiona. Między łukami arkad parteru znajdują się parami kobiece alegorie cnót: cierpliwość z owcą oraz roztropność z lustrem, miłość z dwojgiem dzieci oraz sprawiedliwość z wagą i mieczem, wiara z kielichem i mieczem oraz nadzieja z kadzielnicą i słońcem oraz męstwo ze złamaną kolumną oraz umiarkowanie przelewająca wodę z dzbana do misy.

Ostatnią parę stanowią dwie sławne kobiety starożytności Lukrecja oraz Kleopatraz wężami oplatającymi ramiona. Pomiędzy parterem a pierwszym piętrem biegnie fryz z łacińskim tekstem, będącym przestrogą dla sędziów Ponad pierwszym piętrem biegnie pas medalionów z wielkimi postaciami starożytności: Attykę zdobi poczet królów z dynastii Jagiellonów od Władysława II Jagiełły i Jadwigi Andegaweńskiej aż po Zygmunta II Augusta.

Miasto klocki to co lubimy budować najbardziej – Lego Poznań

Projekt zakładał stworzenie miniatury Ratuszu miejskiego w Poznaniu z ok. 1200 elementów. Zestaw składa się z nowych klocków Lego. Czas tworzenia projektu makiety 1 miesiąc. Następnie realizacja kilkunastu zestawów, trwała 1 miesiąc. Zapraszamy do zapoznania się z innymi makietami zbudowanymi z klocków Lego przez team Ideo Klocki prowadzony przez Mateusza Kustrę.

Mateusz Matt Kustra LCP

#BadPirateFront Ratusza w Poznaniu – miasto klocki Lego Poznań
Share this post

Leave a Reply