Hel-i-jego-charakterystyczne-budowle-z-klocków-Lego-Ideo-Klocki.jpg

Mapa Gmina Puck z klocków – makieta miasta z klocków LEGO

Czas, aby Google Maps poszło w odstawkę, kosztem najnowszego modelu – makieta miasta z LEGO, przedstawiającego dokładną mapę gminy Puck. Jeden rzut oka na tę makietę i nie potrzeba więcej nawigacji!

Dla mniej zorientowanych w geografii Polski przybliżę trochę położenie całej gminy z LEGO. Puck leży na północy naszego kraju, a wyróżnia go półwysep helski, wcinający się w głąb morza Bałtyckiego. Ponadto okolica ta wyróżnia się ogromnym bogactwem zabytków. Które czynią z niej idealne miejsce do odwzorowania na makiecie z klocków (makieta miasta z klocków LEGO). Na tej mapie znajduje się przeszło 25 elementów urozmaicających klockowy pejzaż, zaznaczając najatrakcyjniejsze miejsca w całej okolicy.

 

Realistyczna makieta miasta lepsza niż nawigacja!

W ten sposób możemy poznać multum ciekawych miejsc, nie opuszczając naszego domu, wystarczy przyjrzeć się dokładnie każdemu pojedynczemu modelowi. Wszystkie z nich, mimo że w małej skali, starałem się odwzorować jak najwierniej, zachowując charakterystyczne części każdej z budowli. Jeśli zmniejszylibyśmy się do poziomu ludzików z miasta LEGO. Budynki wciąż wyglądałyby realistycznie, a taka wycieczka w pigułce mogłaby nas wiele nauczyć. Było to dla mnie miłe doświadczenie, mogąc przemierzyć dokładnie wzdłuż i wszerz całą gminę Puck. Poznając każdy jej zakamarek i najciekawsze wsie i miasta. Obserwując, cały czas z aparatem w dłoni, zapisywałem na stałe urokliwe miejsca. By potem oddać ich czar za pomocą własnej magii z klocków LEGO. W efekcie niezliczona ilość zdjęć posłużyła stworzeniu tak ogromnej przestrzeni zajmowanej przez makietę, wszystko aby najwierniej oddać odległości i rozmiary. Jednak nie należy zapominać o dozie humoru ! Zabierając was w tę podróż, chciałbym pokazać wam m.in. takie miejsca jak: zamek Jana III Sobieskiego, latarnię w Rozewiu, port na Helu. Ale także wiele innych atrakcji turystyczny spotykanych w tamtym regionie.

 

Atrakcje Gminy Puck zbudowane z klocków LEGO

Dla uważnych obserwatorów z pewnością w pierwszej kolejności w oczy rzucą się gigantyczne foki, pływająca sobie w okolicach fokarium na półwyspie helskim. Obie, zwrócone do siebie są główną ozdobą tego specjalnego zoo na Helu. W razie zagrożenia gotowi jesteśmy także odeprzeć ataki z ziemi i powietrza, dzięki działu z okresu II wojny światowej. Wciąż zasłużenie i dumnie stojącym na szlaku Historii Militarnej Gminy Jastarnia. Na makiecie znajduje się także kilka z pokaźnej ilości latarni morskich, będących koroną nadbrzeżnego szlaku. Wzdłuż półwyspu helskiego w niebo wystrzeliwują kolejno latarnie w Rozewiu, Jastarni oraz na Helu. Prowadząc bezpiecznie znad morza klocków statki, które wypłynęły w podróż, których oczywiście nie mogło zabraknąć. W końcu transport morski jest u nas na wysokim poziomie. Tak więc na Bałtyku znalazły się zarówno transportowce towarowe, jak i statki pasażerskie oraz jachty i motorówki, dodające życia (i dzikich fal) całej przestrzeni wodnej.

Makieta miasta i mapa z klocków dla podróżników i nie tylko

Miłośnicy podróży pieszych mogą odnaleźć tę mapę bardzo użyteczną w kwestii ustalania wysokości względnych dla ich wycieczek. W zależności od tego czy teren opada czy wznosi się, wystarczy tylko spojrzeć na LEGO mapkę. Aby precyzyjnie określić na jakiej wysokości się znajdziemy i, w którą stronę należy iść. Dlatego nie zapomnijcie tej niezwykle użyteczniej mapy, kiedy będziecie wybierać się na wycieczkę, jeden rzut oka na nią zaoszczędzi wam wielu nadłożonych kilometrów, a także wybierzecie najzdrowszą trasę, najlepiej przez lasy, które również są szczegółowo oznaczone. Osobiście polecam największą puszczę w centralnej części gminy, położony na wyżynie, jak widać na załączonym obrazku – jest z dala od dróg i pozwala naprawdę wyśmienicie wypocząć, sam to sprawdziłem! Teraz, za każdym razem, gdy wybieram się do Pucka, sam z niej korzystam! Nie raz pozwoliła mi też uniknąć korków (kolejna funkcja prawie jak w Google Maps), ponieważ oznaczone na niej są nie tylko drogi, łączące ważniejsze z lokalizacji, ale także pojedyncze autka, przemieszczające się pomiędzy miastami.  

Najwspanialsza makieta miasta jest z LEGO

Mimo tego, że mapa jest naprawdę duża i przestronna, nie byłem w stanie umieścić na niej wszystkiego. Co zapadło mi w pamięć podczas podróży po tym zjawiskowym obszarze Polski, jednak postanowiłem uhonorować najwspanialsze z tamtejszych budowli, oddając ich urok zamknięty w małej skali. I tak moim niezaprzeczalnym faworytem stało się sanktuarium w Swarzewie, które góruje ponad całą przestrzenią. Ten piękny, gotycki kościół swoją strzelistą wieżą prawie dorównywał latarniom rozrzuconym na brzegach Bałtyku. Podobną spuścizną średniowiecza jest także kościół w Kuźnicy, ledwie mieszczący się w granicy półwyspu helskiego. Wskutek czego na makiecie znajduje się prawie na powierzchni morza. Ale wierzę, że nic nie podmyje jego średniowiecznych fundamentów. Nie mogłem także pominąć miasta gminnego, Pucka, który odznacza się niepowtarzalnym molem, wybudowanym w całości z drewna i zakończonym nietypowym spodkiem. W razie potrzeby lub chęci podziwiania nadmorskich widoków można nawet zasiąść sobie na ławeczce w celach rekreacyjnych!

Półwysep Helski zbudowany z klocków LEGO

Najpełniejszego odwzorowania doczekał się popularny w Polsce Hel. urozmaicony nie tylko wspomnianą latarnią oraz fokarium, lecz również portem i kilkoma leżakami dla wygodnickich. Każdy spragniony luksusowych podróży w porcie znajdzie jacht dla siebie, gotowy zabrać was na wycieczkę. Dla miłośników szybszej jazdy po wodzie zbudowałem także kilka motorówek. Tak więc jeśli interesują was zabawy wodne, nie ma lepszej rady, jak zmniejszyć się do rozmiarów figurek z LEGO i ruszać ku niezapomnianym przeżyciom! Stworzenie mapy całej gminy było dla mnie kolejnym wyzwaniem, które z szerokim uśmiechem podjąłem i zrealizowałem zgodnie z własnym sumieniem. Praca wymagała nie tylko dziesiątek tysięcy klocków LEGO, ale też długiego okresu przygotowań do projektu. Poprzez liczne fotografie, rozbudowane projekty najpierw w przestrzeni cyfrowej, potem już rzeczywistej. Nie mniej jednak na koniec jestem zadowolony z efektu, gdyż nie tylko po raz kolejny czarowałem i dałem się oczarować magii klocków, lecz również poznałem ciekawą krainę w Polsce. I was też zachęcam do podróżowania po kraju i odwiedzenia przede wszystkim muzeum “Muzeum Kocham Bałtyk” w którym można oglądnąć między innymi moją makietę Gminy Puck! Reszty atrakcji, jakie pozostawiłem na mojej szczególnej mapie zdradzać nie będę. Żeby nie odbierać wam radości z samodzielnego odkrywania poszczególnych elementów. Piszcie poniżej, jakie inne znaczące budynki widzicie na makiecie! Jeśli będziecie mieli problem z moim LEGO Maps, może będzie trzeba się posiłkować konkurencyjnym Google Maps.

Mateusz Matt Kustra LCP

#BadPirateMapa Gmina Puck z klocków – makieta miasta z klocków LEGO
Share this post

Leave a Reply