Myszka-Miki-malarskie-dzielo-sztuki-Mateusz-Kustra-obrazek-sztuka-arcydzielo.jpg

Stara, poczciwa Myszka Mickey w wersji mozaika klocki LEGO w konkursie Młodzi na Start – magazyn ELLE Matt lego konstruktor

Ja Lego konstruktor wracam do Was ze świeżym pomysłem dotyczącym nowej serii budowli z klocków LEGO – mozaika klocki. Cóż… Teraz już ciężko nazwać to budowlami, ponieważ kolejny projekt, którym się zająłem to obraz z klocków (mozaika Lego). Co nowego można wnieść do malarstwa, zapytacie? A właśnie unikatową technikę LEGO-paintingu 😉 i to z ikoną popkultury! Proszę państwa, przedstawiam Myszkę Mickey! I to nie byle jaką, bo docenioną przez jury podczas konkursu Młodzi na Start organizowanego przez magazyn ELLE, odbywającym się podczas tegorocznego Gdynia Design Days.

Malowanie klockami mozaika LEGO

Od lat interesuje mnie malarstwo, a wśród największych artystów, którymi się inspiruję znajduje się m.in. Van Gogh czy Klimt. Znudzony budowlami w trójwymiarze, postanowiłem przerzucić się na inny dział sztuki – obrazy z klocków LEGO! (Żartuję, modele tworzę dalej. Oto jedno z nowszych dzieł .) Ostatecznie jednak najwięksi malarze świata zainspirowali mnie do odmienienia swojego sposobu patrzenia na LEGO. Rysować umiem całkiem, całkiem. Tak więc ja lego konstruktor nie maiłem większych problemów z tworzenie obrazów, ale pędzle i farby musiałem odłożyć na bok? Sami widzicie na zdjęciach poniżej! Wystarczyło mały pomysł i moja nieugięta pasja do klocków, żeby wprowadzić to w życie.


Pierwszy obraz z klocków LEGO jaki wyszedł spod mojej ręki, przedstawia Myszkę Mickey. Trudno było o coś bardziej rozpoznawalnego, a więc coś, co może spodobać się wielu ludziom. Jednak to znaczy także, że mój obraz z LEGO może być niesamowicie oklepany… W końcu kto nawet w zeszycie nie rysował kiedyś tej ukochanej przez wszystkich myszki? Dalej wyjaśnię
Wam, jak starałem się uniknąć kiczu i prostoty, ale teraz dodam jeszcze kilka słów, dlaczego wybór padł akurat na nią. Otóż moja dwuletnia córka (której obraz z klocków możecie zobaczyć tutaj ) powoli zaczyna zapoznawać się z najważniejszymi osiągnięciami
Ludzkości i rozgryza kulturę, w której niedługo przyjdzie jej aktywnie funkcjonować. Dlatego w kółko ogląda filmiki na YouTube ;). Ja, jako odpowiedzialny tata lego konstruktor, nie mogę pozwolić, żeby w tak młodym wieku zaśmiecała sobie głowę, więc podrzucam jej właśnie takie ikony popkultury jak bajki Disneya. Do tej pory najbardziej pokochała właśnie Myszkę Mickey, a to zainspirowało mnie do stworzenia obrazu z wesołą myszką.

Obraz Myszki Mickey = dużo cierpliwości – lego konstruktor

Chyba każdy z Was przynajmniej raz w życiu (najpewniej w przedszkolu) wypełniał kolorowankę. Ja, z moimi dziecięcymi pomysłami (jak budowanie zabytków z kilkudziesięciu tysięcy klocków LEGO ) czasem lubię powrócić do kolorowania, szczególnie tego w wersji dla dorosłych. Tworzenie obrazów z klocków LEGO nie mogłoby być wcale prostsze przy wykorzystaniu tej techniki – w zasadzie tworzę dla samego siebie kolorowankę mozaika klocki, na którą potem nakładam klocki w odpowiednim kolorze. Voila! Cały przepis na stworzenie dzieła z klocków LEGO. Wymaga tylko przestrzeni 1m x 0,8m i 8 tysięcy małych elementów. Nie można też zapomnieć o kilkudziesięciu godzinach wolnego czasu na stworzenie tego wszystkiego. Ale to jest już drobiazg!

W rzeczywistości składanie w jedną całość tak ogromnej ilości klocków jest misterną robotą i wiele razy nie poradziłbym sobie bez Ewy i Michała . Szczególnie kiedy team leader wpada na pomysł, że z rysunku Myszki Mickey stworzymy pomieszanie pop-artu i puentylizmu (właśnie w ten sposób malował Van Gogh). Na szczęście cechuje nas także duża doza cierpliwości :).

Myszka Mickey żyje na obrazie, wznosząc pięść w geście radości i euforii, tak jak i my po skończonej pracy. Cała w tysiącu plamek i kropek, które z daleka układają się w piękną całość.

Klocki LEGO na Gdynia Design Days mozaika lego konstruktor

Mickey mozaika klocki ma jeszcze jeden powód, żeby wznosić zwycięsko dłoń – została zakwalifikowana do konkursu Młodzi na Start i w lipcu będzie można zobaczyć ją na wystawie podczas gdyńskich dni designu. Obraz spodobał się radzie jury wytypowanej przez magazyn ELLE.

Mateusz Matt Kustra LCP
#BadPirateStara, poczciwa Myszka Mickey w wersji mozaika klocki LEGO w konkursie Młodzi na Start – magazyn ELLE Matt lego konstruktor
Share this post

Leave a Reply