lego-models-for-adults-lego-brick-car-ideo-bricks-scaled.jpg

Citroën HY – legenda francuskiej motoryzacji – jak zrobić auto z klocków lego

Citroën HY – legenda francuskiej motoryzacji wykonana z Lego – jak zrobić auto z klocków lego

Motoryzacja to temat uwielbiany przez wiele osób. Zarówno pełnowymiarowe maszyny, jak i ich miniaturowe modele cieszą się ogromną popularnością i potrafią wzbudzić wiele emocji wśród miłośników motoryzacji. Oprócz nowoczesnych pojazdów i ich pięknych wnętrz oraz designu, uwielbiane są również antyki. Czasem bardziej niż samochody z ostatnich lat. Wśród nich jest również Citroën HY, na którego model otrzymałem zamówienie. Klient pyta jak zrobić auto z klocków lego?

Dlaczego Citroën HY jest tak kultowy i jak zrobić auto z klocków lego?

Citroën HY został wypuszczony niedługo po II wojnie światowej w 1947 roku. Powstał w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na małe, średnio tonażowe samochody ciężarowe. W tym czasie zespoły Citroëna pracowały nad 8 projektami mającymi na celu stworzenie pojazdu tego typu. Dopiero ostatni z nich został w pełni opracowany, co dało początek jego nazwie: “H” (ósma litera alfabetu). Większość samochodów dostawczych typu H była sprzedawana pod nazwą “HY”. Do pozostałych należały: H – wczesne wersje, HX – z mniejszą ładownością, HP – był to pick-up z płaską podłogą, HZ i HW – z większą ładownością.

Przez pewien czas samochód sprzedawany był jako model 1600.

Citroën HY nie ma jednak swojego poprzednika. Jego konstrukcja jest pod pewnymi względami podobna do Citroëna Traction Avant z 1934 roku. Ma on jednolite nadwozie bez oddzielnej ramy, przednie niezależne zawieszenie i napęd na przednie koła. Zastosowanie płyt falistych w nadwoziu pojazdu było inspirowane przez niemieckiego Junkersa – producenta samolotu. Decyzja ta pozwoliła na zwiększenie wytrzymałości bez zwiększenia masy i użycia drogich narzędzi. Większość samochodów dostawczych HY była sprzedawana w takich krajach jak Francja, Belgia i Holandia. Istniała również bardzo mała liczba wersji pojazdu z napędem na prawą stronę, budowanych w Slough Trading Estate, przeznaczonych na rynek brytyjski. W okresie powszechnego użytkowania Citroëna HY, pojazd zyskał wiele przydomków. Najpopularniejszy to “Belmondo wśród ciężarówek”, który ilustrował jego nietypowy wygląd. Podczas gdy furgonetka była używana przez policję, nazywano ją “panier à salade” (z francuskiego: “kosz na sałatki”). Jednak mimo ekscentryczności, samochód był ceniony przez użytkowników za niezawodność i użyteczność. Produkcja Citroëna HY zakończyła się w 1981 roku. Przez 34 lata w fabrykach we Francji i Belgii powstało łącznie 473 289 samochodów. To ostateczny dowód na kult, jaki powstał i nadal trwa wokół tego samochodu.

Belmondo na polskich drogach

Klient, który zamówił model Citroën HY był wyjątkowy. Na Facebooku można znaleźć stronę “Citroën HY” prowadzoną przez pasjonata Wiktora Wilczyńskiego, który rozpoczął generalną renowację vana Citroëna HY siedem lat temu, w 2013 roku. Od tego czasu dokłada wszelkich starań, by mieć możliwość zasiąść w tym samochodzie i nim pojeździć. Jeszcze długa droga zanim to zrobi, ale nawet teraz wóz wygląda wspaniale. Dlatego byłem tak mile zaskoczony, gdy skontaktował się ze mną jego przyjaciel z bardzo specjalnym zamówieniem.

Mały Citroën HY dla fana francuskiej motoryzacji

Znajomy Wiktora zamierzał, że miniaturę Citroëna HY będzie musiał zbudować sam. Dlatego musiałem nie tylko zaprojektować ciężarówkę, ale także stworzyć instrukcję, jak ją złożyć. Potraktowałem to jako pewnego rodzaju wyzwanie i byłem bardzo podekscytowany, że mam szansę zaprojektować model czegoś, co jest tak bardzo kochane przez kogoś innego. Mam nadzieję, że prezent, który kolega podarował Wiktorowi, wywołał u niego szeroki uśmiech. Może okazja do “przejechania” się mini Citroënem HY dała mu namiastkę tego, jak to będzie jeździć prawdziwym Citroënem HY w pełnej skali.

Jak zrobić auto z klocków lego? Chętnie pomogę!

Jeśli spodobała Ci się historia, która stoi za małym modelem zabytkowego samochodu i pytasz jak zrobić auto z klocków lego? Nie musi to być wcale Citroën. Mogę stworzyć także modele lego samochodów dla dorosłych jak BWM, Mercedes czy nawet bardziej luksusowe auta jak Maserati, Bentley, Bugatti czy Koenigsegg. Mam duże doświadczenie w projektowaniu i budowaniu różnego rodzaju modeli, makiet, figurek czy obrazów z klocków Lego. Zapewniam, że jestem w stanie stworzyć wszystko, co sobie wymyślisz. Potrzebowałbym kilku zdjęć lub/i opisu. Po jakimś czasie skontaktuję się z Tobą i rozpoczniemy pierwsze ustalenia dotyczące stworzenia własnego modelu z klocków Lego. Nie czekaj zbyt długo i napisz do mnie ze swoim pomysłem!  

Mateusz Matt Kustra LCP
#BadPirateCitroën HY – legenda francuskiej motoryzacji – jak zrobić auto z klocków lego
Share this post

Leave a Reply